2025/06 Island
19. - 29. června 2025
Počet účastníků: max 8 freediverů a 4 nepotápěči
Potápění: potápění mezi kontinenty, geotermální komíny, bublající písek, tuleni, papuchalkové, keporkaci a další krásy islandské přírody
Zážitky: koupele v termálních pramenech, gejzíry, vodopády, treky, ledovce, půlnoční slunce, čarokrásné islandské scenérie
Detailní popis produktu
Potápění mezi Evropou a Amerikou, geotermální komíny, bublající písek, termální voda, tuleni, keporkaci, krabi, papuchalci, wolffish. Nejen to nás čeká v islandských řekách, jezerech, jeskyních, Atlantiku i Severním ledovém oceánu. Kromě toho zažijeme koupele v termálních pramenech teplejších než tropické moře na Raje, nádherné vodopády, treky, gejzíry, sopky, ledovce… prostě to kvůli čemu lidi na Island jezdí.
Na večery budeme mít většinou v plánu odpočinek v horké vodě, ze které můžeme koukat na půlnoční slunce.
První týden bude primárně o potápění, ale i nepotápěči si přijdou na své.
Spolupořadatel expedice Honza Krejčí, který na Islandu žil a poslední 3 roky tam provádí zná Island jak své boty. Při sestavování itineráře myslel na potápěče i suchozemce. Kromě freedive certifikace AIDA 2 je také horským průvodcem.
Závěrečné čtyři dny bude road trip a turistika po východě a jihu Islandu a neoprény většinou necháme suché.
Teplota vody bude asi 2-7°C, hloubky 3-25 m, takže neopreny ideálně 7 mm, nebo 5 mm s bonusovou 3 mm vestičkou.
Po potápění se ohřejeme v termálech s teplotou kolem 40°C.
Bydlet budeme většinou v chatách nebo apartmánech s vlastní kuchyní a termálním bazénkem.
Teploty vzduchu budou 5-20° C. Musíme být připraveni na silný vítr a déšť. Určitě si vezměte kvalitní bundu (ideálně membránovou).
Den 1 – přílet (19. 6.) 🚗1 h, 🛏️Reykjavík/Keflavík
Noční přílet, vyzvednutí auta a ubytování poblíž letiště.
Den 2 – Poloostrov Reykjanes a Reykjavík (20.6.) 🚗2 h, 🛏️Reykjavík
Potápěče čeká potápění v šampaňském - jezero Kleifarvatn a trhlina Bjarnagjá s brakickou vodou. Pokud nám bude přát počasí, skočíme s místním instruktorem Birgim do oceánu a na loď. Budou nás čekat kelpové lesy, vlkouš (wolffish), nebo papuchalci.
Suchozemce čeká delší túra podél stále kouřícího lávového pole z roku 2022, geotermální oblasti Gunnuhver Seltún a Gunnuhver, krásné majáky, útesy, most mezi kontinenty nebo nejznámější islandské lázně Modrá laguna. Večer vyrazíme do barů v Reykjavíku, kde budeme dnes ubytováni.
Den 3 – Gejzír a potápění mezi kontinenty (21. 6.) 🚗 2-3 h, 🛏️ Laugarvatn
Pokud nám počasí včera nepřálo a dnes se umoudřilo, vyrazíme na moře a pak přejedeme do oblasti zlatého okruhu. Jde o nejnavštěvovanější místa Islandu – gejzír Strokkur, vodopád Gullfoss a Thingvellir - místo parlamentu mezi Severoamerickou a Euroasijskou kontinentální deskou. Právě Thingvellir bude nejvíce zajímat potápěče – konkrétně trhliny Silfra a Davídsgjá.
Suchozemci navštíví méně známá místa na zlatém okruhu – modrý vodopád Brúarfoss, horkou řeku Reykjadalur, geotermální oblast Nesjavelir, geotermální elektrárnu nebo vzdálenější vodopád Haífoss a údolí Gjáín.
Den 4 – Čarodějné hory (22. 6.) 🚗 5-6 h, 🛏️ okolí Akureyri
Dnes nás čeká dlouhý přejezd islandským vnitrozemím. Pojedeme po terénní cestě Kjalvegur a čekají nás dvě zastávky v geotermálních oblastech s podobnými názvy. Hveradalir v Čarodějných horách, kde síra uniká pod ledovcem pokrytými horami je typický Island – země ledu a ohně. Hveravellir na louce plné ovcí má pro změnu skvělý bazén pro koupání.
Den 5-7 – Potápění na severu (23-25. 6.)/Rafting, fjordy, hory 🚗 1-3 h, 🛏️ okolí Akureyri, Mývatn
(mrkněte na videa!!!)
Litlaá a Nesgjá
Strýtan
Papuchalci
Potápěče čekají atraktivní místa, která jinde na světě nenajdeme:
- geotermální komín v Severním ledovém oceánu
- termální řeka s bublajícím pískem
- další místo kontinentálního zlomu
- pstruzi, vlkouši, krabi, tuleni a při troše štěstí i keporkaci
Po slíbení mlčenlivosti se nám zde tři dny bude věnovat islandský instruktor Birgi z Freedive Iceland https://freedive.is/the-team/ . Vezme nás na místa, o kterých pak nikomu nesmíme říct, kde jsou, aby zůstala nedotčená a krásná.
Společně se suchozemci určitě uvidíme nejsilnější evropský vodopád Dettifoss, kaňon Ásbyrgi a další vodopád Godafoss, kolem kterých projedeme cestou na potápěčské lokality.
Aby nepotápěčům nebylo líto, že jsou pořád suší, můžou nasednout na rafty a užít si adrenalin v kaňonu ledovcové řeky nebo vyplout na moře pozorovat velryby na lodi nebo vodním skútru a vykoupat se v jednom z několika přírodních termálů. Další možností je objet některý z poloostrovů na severu Islandu. Vatnsnes nabízí pozorování tuleňů a krásný útes Hvítserkur. Poloostrov Skagi máják na čedičových útesech vodopády a skanzen s domky porostlými trávou. Trollaskagi nádherné rybářské vesničky a vysoké hory. Bydlet budeme v blízkosti Akureyri – druhého největšího města Islandu mimo oblast Reykjavíku.
S Birgim se rozloučíme u jezera Mývatn, s nádhernou rozmanitou krajinu s lávovými skalními městy, pseudokrátery, sopkami, lávovým polem nebo jeskyněmi.
Den 8 – čedičový kaňon Studlagil (26.6.) 🚗 4 h, 🛏️ Djúpivogur
Dopoledne ještě věnujeme jezeru Mývatn a pak se přesuneme na jihovýchod Islandu. Cestou se určitě projdeme čedičovým kaňonem Studlagil, který se světu ukázal po vybudování vodní elektrárny, která snížila říční hladinu, podle času třeba přidáme i jinou zastávku.
Den 9 – ledovec Vatnajökull a černé pláže (27.6) 🚗 4 h, 🛏️ Vík
Téměř celý den pojedeme podél největšího ledovce Evropy Vatnajökull. Zastavíme na pláži Stokknes s výhledem na horu Vestrahorn u ledovcové laguny Jökulsárlón a když bude zájem, můžeme s českým průvodcem obout mačky, nasadit helmy a prozkoumat ledovec. Jinak si uděláme procházku jedním z několika krásných kaňonů. Večer strávíme na černých plážích u vesnice Vík u nejjižnějšího mysu ostrova.
Den 10 – vodopády nebo Duhové hory (28.6.) 🚗 5 h, 🛏️ Selfoss
Ráno si určitě přivstaneme abychom si předposlední den cesty užili bez davů turistů.
Pokud budou vnitrozemské silnice stále zavřené (otevírají se na začátku léta, když roztaje sníh), pojedeme po asfaltce kolem nejznámějších vodopádů Islandu Skógafoss a Seljalandsfoss.
Pokud bude vnitrozemí možné navštívit, navštívíme Skógafoss v noci a dnes využijeme potenciál naší Dacie Duster a přes několik brodů projedeme měsíční krajinou k sopečnému kaňonu Eldgjá a do Duhových hor v Landmannalaugaru.
Den 11 – závěr (29.6.) 🚗 2 h
Závěrečný den věnujeme tomu na co nebyl čas na začátku. Budeme-li chtít, můžeme ještě naposledy obléct neoprény a skočit do vody, užít si velkoměsto nebo přírodu na poloostrově Reykjanes mezi Reykjavíkem a letištěm.
Freedive lokality na jihu
Kleifarvatn – šnorchlování v šampaňském
Nádherné kráterové jezero (kaldera) blízko letiště má na svém dně asi 150 metrů od břehu termální prameny, které tvoří unikátní bublinky. Kousek od jezera je geotermální oblast Seltún, kde se projdeme.
Bjarnagjá – trhlina s brakickou vodou
18 metrů hluboká trhlina je nedaleko mořského pobřeží, a tak je zde brakická voda. Vzhledem k blízkosti k nedávné erupci a riziku zemětřesení bývá občas cesta k ní zavřená.
Silfra – potápění mezi kontinenty
Bezesporu nejznámější potápěčské místo na Islandu. Sopečná a geotermální aktivita je na Islandu způsobená tím, že ostrov leží na hranici Euroasijské a Severoamerické kontinentální desky. Ty se od sebe pomalu oddalují a právě v zatopené trhlině jménem Silfra na okraji jezera Thingvallavatn najdeme možná nejčistší vodu na světě, má modrou, hnědou a zelenou část, a je v ní několik tunelů a jeskyní. Silfra je jediným místem ve kterém jsem se na Islandu potápěl a těším se až si to s vámi zopakuji. Půjdeme pozdě večer nebo brzy ráno, abychom ji měli sami pro sebe.
Davídsgjá - temnější a divočejší bratr Silfry.
Stejně jako silfra je i Davídsgjá propastí mezi oddalující se Evropou a Amerikou na břehu stejného jezera. Jen zde potkáme nejspíš více ryb a méně potápěčů.
Atlantik – Gardur, Akranes, Reykjavík
Pokud bude dobré počasí, můžeme skočit i do Atlantiku. Jsou zde kelpové lesy ze kterých občas vykouknou krabi nebo různé ryby. Nejzajímavější je asi wolffish (vlkouš obecný). Při troše štěstí může připlout i tuleň. Dá se potápět z lodi i ze břehu. Do moře půjdeme za dobrého počasí s místním instruktorem.
Atlantik – ostrovy Akurey a Lundey
Jedno z hlavních lákadel je potápění s papuchalky. Vzhledem k tomu že na Islandu není zrovna stabilní počasí a musíme vyjet na volné moře, máme v záloze více míst. Jedním z nich jsou tyto ostrovy nedaleko Reykjavíku.
Freedive lokality na severu
Strýtan a Arnarnesstrýtan – geotermální komín
Strýtan je asi jediný geotermální komín ke kterému se dá potopit. To, co je obvykle několik set metrů hluboko je nedaleko vesnice Hjalteyri v hloubce 15-65 metrů (Strýtan) Arnarnesstrýtan je ještě blíže k hladině. Když budeme mít štěstí připluje k nám delfín nebo keporkak.
Litlá
Geotermální řeka o teplotě asi 24°C. Ve vodě žijí pstruzi a spousta ptáků.
Nesgjá
Nesgjá je dalším místem mezi kontinenty. Znovu je zde průzračná voda a téměř žádní lidé. Hloubka je asi 3-5 metrů
Ostrovy Grímsey a Drangey
Ostrovy Grímsey a Drangey jsou známé jako hnízdiště papuchalků (od května do července). Papuchalci jsou lepší plavci než letci, a tak by byla škoda koukat na ně jen ze břehu. Na Grímsey je to celodenní výlet trajektem až za polární kruh. Drangey je blíže k Islandské pevnině.
Tuleni
Potápět se budeme i s tuleni
…a další 3-4 místa
Cena
Předpokládané celkové náklady jsou pro potápěče asi 70 000 Kč, pro suchozemce asi 60 000 Kč.
Odhad zahrnuje letenku z Prahy s PLAY Airlines (10 500 Kč vč. zavazadel), půjčení auta 4x4 (Dacia Duster), naftu, parkování, ubytování, jídlo (převážně vaření z nakoupených surovin v supermarketech), potápění (dva Honzové z Freedive Praha, Birgir z Freedive Iceland, 2x člun), organizaci programu na zemi i vodě, včetně návrhu programu pro suchozemce na dny, kdy budeme rozdělení.
Možná vám to přijde za 10 dní dost, ale Island patří mezi nejdražší země na světě a za podobný zájezd u cestovní kanceláře zaplatíte minimálně o 10 000 Kč více a pod vodu se nepotopíte.
Mapa
Modře je plánovaná trasa, v červených elipsách jsou potápěčské lokality. Pojedeme po směru hodinových ručiček.
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.